Genel

Zülküf (İnişte Yokuşta) Türküsünün Hikâyesi

            Zülküf ‘ün Elazığ’da yaşadığı bilinmektedir. 1968 yılında ise; Şubat ayı içerisinde Yemenciler Çarşısı bölgesinde vurulan delikanlı, gece bekçilerinin birisinin sırtından vurularak, öldürüldüğü bilinmektedir. Zülküf Kar evin tek oğlu olurken, okumayı öğrendikten hemen sonra okulu bırakmış olduğu bilinir. Sonrasında ise bazı eğlence mekânlarında vakit geçirmeye başlamış olup, yine yakın zamanlarda anne ve babasının ölümü ile birlikte yalnız kalmıştır. Çoğu kişi zülküf (inişte yokuşta) türküsünün hikâyesini merak eder.

Korkusuz Zülküf

            Zülküf Kar, aslında çocukluğundan beri oldukça mert, dürüst ve korkusuz olarak tanınmaktadır. Çevresi tarafından sevilirken, yine korkusuz olması ile de ilgi görmektedir. Her ne kadar ilgi görüyor olsa da, köy halkı ondan çekinir ve en ufak bir tartışma da bile çevresine korku salmayı başararak, kişilerin çekimser davranmasına sebep olur.

            Yine vakit geçirdiği eğlence mekânlarında da korkusuzluğu ve mertliği dilden dile dolaşırken, mertliği ve cesaretini herkese tanıtmıştır. Herkese Zülküf ‘ü bu kişiliği ile tanımıştır. Bu sebeptendir ki, Zülküf ‘ ı tanıyan kişiler de, ona kabadayı şeklinde hitap ederler. Bazı sorunu olan arkadaşlarına ve tanıdıklarına ise kendi usullerinde yardım ederek, onların yanında olur. Karşılığında ise isteyerek ya da istemeyerekten olsa eğlence merkezi sahipleri maddi olarak ona destek verirler ve binevi beslerler.  Sonrasında ise Ankara’ ya giderek, yeni çevre edinir. Elbette ki bir çevreye sahip olduktan sonra da, bazı merkezlerde haraç almaya bile başarmıştır. Fakat sonrasında bir gazino da 15 yerinden bıçak darbesi alarak yaralanır.

 Elazığ’ a dönüş

            Belirli bir zamandan sonra iyileşerek, tekrar Elazığ’ a döner ve Keban Taksi durağında çalışmaya başlar. Yaklaşık 5 sene bu durakta çalışarak hayatını sürdürür.

Bir gece kavgası

            Saat gece iki sularında çıkan bir kavga da, kafasına sıkılan silah ile hayatını kaybetmiştir. Her ne kadar hayatı düzenli olmasa da, Erzurum’ da bir tanıdık vasıtasıyla nişanlanmış ve hayatına yeni bir adım atmıştı. Arkasından habersizce sıkılan bir kurşun ki maalesef 34 hayatında gözlerini yummasına neden olmuş. Dürüst, mert ve namuslu olarak tanınan Zülküf, Elazığ’ da çok büyük bir üzüntüye sebep olmuştur. Sonrasında ise, bu kötü sona hazırlanan besteler ile ağıtlar yakılmıştır. Sonrasında ise Sıtkı Demirci tarafından, Elazığ ezgisi olarak plak oluşturulmuş. Böylece zülküf (inişte yokuşta) türküsünün hikâyesi dilden dile dolaşmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu