Genel

Tavla Nasıl Oynanır?

Tavla oynamak geçmişten günümüze kadar güncelliğini koruyabilmiştir, İnternet ortamı da dâhil olmak üzere pek çok mekânda oynatılmaktadır. Bazı hastalıkların tedavi edilmesinde de tavla oyunu kullanılmıştır ve başarılı olunmuştur. Tavla oyununun beyindeki faydalı salgıların salgılanmasında etkili olduğu bilinmektedir. Tavla, iki oyuncu ile oynanmaktadır, bu oyuncular rakiplerinin evlerine girmesini engellemektedir ve onların evlerine girmeye çalışarak parçalarını toplamaktadır. Pulların 15’ini toplayan oyuncu oyunu kazanır. Oyuna kimin başlayacağına zar atarak karar verilir, en yüksek zarı atan oyuncu oyuna başlar. Oyuncunun pullarını nasıl ilerleteceğine yine zarla karar verilir, 4 ve 2 atan oyuncu pullarını 6 kademe ilerletebilir. Ya da bir pulu 4 kademe ilerletirken başak pulu 2 kademe ilerletebilirsiniz. Bir oyuncu çift atar ise atılan sayının 2 katını oynar. Rakip kendi evinden ilerlemeye başlar u şeklinde bir düzen ile ilerler.

Tavla Kuralları

Tek bir noktaya yerleştirilebilecek pulların sınırı yoktur. Hamle sırasında pas denilemez, oyuncu sırası geldiğinde oyununu oynamak zorundadır. Tavla oyununda pul kırma ve pula konma; Bir noktada bulunan tek pul açık pul olarak adlandırılır. Oyuncuların hamlesi açık pulun üzerine gelir ise rakibin açık pulu ortadan kaldırılır. Buna ise rakibin pulunu kırmak denir. Pulu kırılan oyuncunun yapacağı ilk iş kırılan pulunu oyuna geri sokmak olmalıdır. Kırılan pulunu içeriye sokamayan oyuncu tahta üzerinde diğer pullarını ilerletemez. Kırılan pulu tahtaya geri sokmak için rakibin açık noktasına denk gelen bir sayıyı atmak gereklidir.

Tavlada pulları toplama; 15 tane pulu evinize ilerlettikten sonra pulları toplamaya başlayabilirsiniz. Atılan zar sayısına göre pullar toplanır. Örneğin; 5 ve 2 atmış iseniz 5 ve 2 noktalarından bir pul alabilirsiniz. Atılan zarın işaret ettiği noktada pul yok ise oyuncu en yüksek yerden pulları daha düşük olan bir sayıya getirir. Örneğin 4 ve 5 sayısını atmış iseniz ancak bu sayılarda pulunu bulunmuyor ise 6 noktasında sahip olunan pullarınızdan herhangi birini zarın göstermiş olduğu sayılar kadar alta sallamalısınız. Bu şekilde oyununuzu bitirmiş olacaksınız, bol şanslar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu