Genel

Hz. Nuh Hayatı Kısaca

Hz. Nuh’un hangi tarihler arasında yaşandığı kesin olarak bilinmemekle birlikte rivayetlere göre 950 yıl yaşandığı söylenmektedir. Kuran-ı Kerim de Hz. Nuh’un elçi olarak gönderildiğine dair ayetler bulunmaktadır. Hz. Nuh, İdris (A.S.) peygamberden sonra gelen peygamberdir. İdris aleyhisselamin göğe çıkarıldıktan sonra azan insanlar için gönderilen peygamber olarak nitelendirilmektedir. İnsanların putlara tapmaya başlamasıyla birlikte Cenab-ı Hakk Hz. Nuh’u peygamber olarak gönderdi. Hz. Nuh, insanları dine davet ederek putlara tapmaktan vazgeçirerek Allahü Teala’ya ibadet etmelerini söylemiştir. Fakat Hz. Nuh’a kendi oğlu olan Yam bile iman etmedi. Alaya alınarak işkence görmüştür. Hz. Nuh Hz. İdris’in torunudur.

Hz. Nuh, Mezopotamya’nın Küfe şehrinde yaşamaktaydı. Peygamberlikle kırk yaşındayken görevlendirilmeye başlanmıştır. Allahü Teala, Hz. Nuh ‘dan bir gemi yapmasını ister. Gemi yapılır ve tufana dönüşen yağan yağmurun etkisiyle kısa zamanda sular yükselmeye başlamıştır. Müminlerin bir kısmı gemiye biner ve her hayvandan bir çift alarak geminin kalkışına geçilir. Dağları aşan yükselen suyun yarattığı sonuçta birçok hayvan telef olmuştur ve müminlerde hayatlarını kaybetmişlerdir. Bu olay üzerinden 150 gün gibi bir süre geçtikten sonra Allahü Teala ‘’yere suyunu çek, ey gök yağmurunu tut’’ buyruğuyla yer suyu çekilerek yağmur durmuştur. Hz. Nuh’un gemisinde hayatlarını kaybedenler tekrar yaşamaya başlamıştır. Gemide kalan yiyeceklerle her yılın belli günlerinde düzenli olarak pişirilen aşure yemeği ilk defa yapılmıştır. Muharrem ayının onuncu gününde Irak’ın Cudi dağına gemisi oturmuştur. Şükür olarak ise oruç tutmuşlardır.

Hz. Nuh, Kuran-ı Kerim’e göre çok şükreden, güçlükler karşısında gösterdiği sabrıyla insanlara örnek olarak geçmektedir. Diğer bir özelliği ise inanmayanlara karşı davranışının çok sert olmasıdır. ‘’Nuh’’ Allah korkusundan daima ağladığı, inleyen manasına gelmektedir. Hz. Nuh ‘’ La İlahe İllallah, Sübhanallah Vebi Hamdihiy’dir, Gavurluktan ve Kibirlikten Sakının ‘’ sözleri evlatlarına vasiyetidir. Hz. Nuh vefat ettiğinde Mescid-i Haram’a yakın bir yere defnedilmiştir. Nuh, İbrahimi ve Mandaizmde kendisinden bahsedilen tufan peygamberi özelliğini taşımaktadır. Tevrat’ta Nuh peygamberinin 950 yıl yaşandığı söylenmektedir. 950 yıl içinde kavminde yaşamını sürdürmüştür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu