Genel

Her Cilt Problemi İçin Tedavi Önerileri

Çilek, limon, yaban mersini ve soğan…  Bu besin maddeleri sayıldığında ortalama bir manav listesine benziyor, değil mi? Dengeli bir belenme için sağlıklı ve önemli oldukları gibi, bu besinler cildinize ve saçınıza da büyük bir destek sağlayabilir.

Cildinizdeki en büyük sorunlarla mücadelede yardımcı olabilecek evde yapılan bu altı tedavi yöntemini öğrenmek için okumaya devam edin.

Sorun: Hiperpigmentasyon ve koyu renk lekeler

Çözüm: Taze limon suyu ve kırmızı soğan

Limon suyu ve kırmızı soğan doğal olarak asidiktir ve bir araya getirildiğinde sert kimyasallarla formüle edilen lekelenme ve hiperpigmentasyon tedavilerine karşı nazik ama etkili bir doğal ve alternatif ilaç oluştururlar.

En iyi sonuçları elde etmek için, California, Beverly Hills’de kurul tarafından onaylanmış bir dermatolog olan Michael Lin, bölgeye uygulamadan önce, taze sıkılmış limon suyu ile kırmızı soğanın ¼’ünün harmanlanmasını önermektedir. 10 ila 15 dakika sonra, evde tedavi uyguladığınız bölgeyi yıkamalısınız.

Sorun: Kuru eller ve ayaklar

Çözüm: Badem sütü ve kahve

Yumuşak el ve ayaklar için badem sütünü kahve ile birleştirip kuru bölgeyi ovmanız öneriliyor. Badem sütünün antioksidanlar ve vitamin E bakımından zengin olması, cildi serbest radikallerden korumasına yardımcı olur ve kolajeni parçalayabilir. Kahve, diğer yandan parlak cildi açığa çıkarmaya yardımcı olan eksfoliye görevi görür. Bir kafeinli uygulamanın kullanılması hücreleri ve elastinleri uyarmada ve geçici olarak cildi sağlamlaştırmasında rolü bulunmaktadır.

2 bardak badem sütünü ve kahvenizi bir kapta bir araya getirin, daha sonra karışımla elleriniz ve ayaklarınızın dairesel hareketlerle ovun.

Sorun: Ölü cilt

Çözüm: Nane çayı

Topikal ilaç tedavilerini uygulamak, muhteşem, parlayan cildi elde etmenin tek yol değildir. Aslında, parlak cilt, içten içe bardak naneli çay içmek suretiyle elde edilebilir. Dallas merkezli tanınmış estetikçi Renee Rouleau, ünlü müşterilerine kırmızı halı etkinliklerinden önce bir fincan naneli çay içmesini öneriyor.

“Nane çayının kan dolaşımını artırdığı bilinmekte ve cilde canlı bir ışıltı vermektedir” diyor Rouleau. Ayrıca nane nazarında stresin azalmasına yardımcı olabileceğini de ayrıca belirtiyor.

Sorun: Pürüzlü cilt ve UV hasarı

Çözüm: Çilek ve bal

Çilek, özellikle C vitamini ile dolu ve doğal cinsten bir salisilik asittir. Genellikle akne tedavisinde cildin temizlenmesine yardımcı olur ve artmasını önler. Anti bakteriyel faydaları olan balla eşleştirildiğinde, mağazadan satın alınan maskeye göre güçlü bir alternatif oluştururlar.

Üç çilek ve bir çorba kaşığı balı karıştırın ve karışımı uygulayın. 15 dakika sonra maskeyi ılık suyla yıkayın.

Sorun: Kuru, kıvırcık saçlar

Çözüm: Hindistan cevizi yağı

Hava sıcaklaştıkça, saçlarınız kuru, kıvrımlı ve tamamen yönetilemez hale gelebilir. Hindistan cevizi yağı, nemlendirme avantajlarından dolayı, saçı beslemede ve kıvırcık saçlarda oldukça etkilidir.

New York’ta bulunan Nunzio Saviano Salon’un sahibi olan stilist Nunzio Saviano, nemlendiricili bir saç bakımı için şampuandan sonra saçınıza sıvılaştırılmış hindistancevizi yağı uygulamanızı öneriyor. Yağı 5-10 dakika beklettikten sonra soğuk suyla durulayın. Bu saç kütikülünü kapatmaya yardımcı olur ve kıvrımla mücadele ederek nemli tutar.

Sorun: Kepek

Çözüm: Elma sirkesi

Kepek şampuan, köpük, saç spreyi ve diğer şekillendirici gibi ürünlerden saçınızda ve kafa derinizde geride kalanlardır. Buna ek olarak, kir, doğal yağlar ve sert su mineral yatakları saç dibinizde birikebilir. Hızlı bir tedavi için ise beş dakikalık elma sirkesi tedavisi önerilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu