Genel

Hava Olaylarının Yeryüzü Şekillerinin Oluşumuna Ve Değişimine Etkisi

Bugün ki makalemizde siz değerli okuyucularımız ile birlikte hava olayları ve yeryüzü şekillerine etkisi konusu üzerinde duracak ve merak ettiğiniz soruları yanıtlayacağız. Türkiye, coğrafi ve stratejik konumu itibari ile dünyanın en önemli ülkelerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Hava olaylarının da 4 mevsim farklı şekillerde görüldüğü ülkemizde yeryüzü şekillerine etki açısından da önemli hadiseler meydana gelir.

Türkiye’de hava olayları, özellikle toprakların yüzey şekilleri üzerinde sürekli değişime neden olan etken faktörlerden birisidir. Coğrafik açıdan genel itibari ile ortaya çıkmış tarihi yapıların çok önemli bir kısmı da ülkemiz sınırları içerisinde yer alır.

<h2>Hava Olaylarının Yeryüzü Şekillerine Etkisi</h2>

Türkiye, konumu itibari ile sıcaklık farkını en ciddi şekilde yaşayan ülkelerden birisi olarak dikkatleri çeker. Yağmur, fırtına, kar ya da bu gibi akla gelebilecek doğal olaylar yeryüzünün şekillerini genel olarak en hızlı şekilde etkileyen faktörler arasında yer alır. Suyun ve rüzgarın etkisi ile birlikte taşların ya da büyük kayaların parçalanarak şekil değiştirmesi, yüzey şekilleri üzerinde de farklılıklara neden olan bir diğer etkendir.

ÖRNEK: Peribacaları, hava olaylarının meydana getirdiği yapılardır. Yağmur sularının ve yüksek şiddetli rüzgarların toprak üzerinde yarattığı aşınma sonucunda ortaya çıkmışlardır. Bu sayede hava olaylarının yeryüzü şekilleri üzerindeki etkisi daha net kanıtlanmıştır.

Sıcaklık farklılıkları ise genel olarak çöllerde belirgin şekilde etkisini gösterir. Çöl rüzgarlarının esmesi ve sıcaklık farkları nedeni ile çöllerde dahi çeşitli şekiller meydana gelir. Yağmur ve rüzgar, özellikle yeryüzü şekillerinin değişimi üzerinde en çok fark yaratan faktörler olarak dikkatleri çeker.

Kayaçlar, yine hava olaylarına bağlı olarak zaman içerisinde genleşme ve büzüşme hareketi ile farklı şekillere bürünür. Genel olarak kum taneleri haline bürünen kayaçlar, yine yeryüzü şekillerinin değişimi üzerinde etkendir. Hava olayları, genel itibari ile yüzey şekillerini ciddi anlamda etkilediğinden dolayı dünya genelinde yüzey şekillerinin doğrudan etkilenmesi ve farklı bileşenlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu