Genel

Gizli Numaradan Arayanları Bulma

Gizli numaradan aranma zaman zaman karşılaşılan ve oldukça can sıkıcı hale gelebilen bir durumdur. Bazı defalar sürekli aynı gizli numaradan gelen aramalarla oluşan rahatsızlıklar, gizli numaranın sahibinin kim olduğunu öğrenmemizi gerektirebilir. Yapılan rahatsızlığın suç oluşturması durumunda, bu numaraya karşı gerekli hukuki işlemleri başlatabilmek için bile, numarayı öğrenmek gerekebilir.

Farklı Şebekeler, Farklı Prosedüre Sahip

Şebekeler kullanıcılarına sundukları çeşitli servislerle ek hizmetler sağlıyor. Bu hizmetlerden bir tanesi ise, gizli numaradan gelen aramaların size ulaşmasını engelleme servisi. Bu servisin aktif hale getirilmesiyle birlikte, gizli numaradan sizin numaranıza yapılan tüm çağrılar engellenebiliyor. Servisi aktif edebilmek için, ilgili şebekenin mobil hizmetlerine, müşteri hizmetlerine doğrudan veya internet hizmetlerine veya satış bürolarına başvurmanız yeterli oluyor.

Başvurduğunuz yönteme bağlı olarak, yapılan yönlendirmelerle, telefon numaranızı gizli aramalara karşı engelli duruma getirebiliyorsunuz. Ancak arayan gizli numaranın hangisi olduğunu tespit edebilmek için başka bir yöntem izlenmesi gerekiyor.

Arayan Gizli Numarayı Bulma Yöntemi

Turkcell, Türk Telekom, Vodafone gibi tüm servis sağlayıcılar, telefon numaranıza gelen ramalar, kısa mesajlar, giden aramlar ve mesajlarla ilgili olarak, ayrıntılı faturalandırmayı kullanıcılarına sunmakla mükelleftir. Ayrıntılı fatura üzerinde görünebilen tüm bu iletişim kayıtları içerisinden, sizi arayan gizli numaranın görüşme saati ve süresine bakarak bulmanız en kolay yoldur.

Ayrıntılı iletişim listesine, bağlı olduğunuz şebekenin internet sitesinden, mobil hizmet servislerinde veya müşteri hizmetlerine başvurarak mail yoluyla alabilirsiniz. İnternet sitesinden üyelikle giriş yaptığınız hesabınızdan, ilgili başlıklara ulaşarak, doğrudan iletişim detaylarına ulaşmanız en kolay yol olabilir. Bu aşamada unutulmaması gereken, her şebekenin iletişim detaylarını günlük olarak sunmuyor olmasıdır. Yani aylık bazda detay sunan şebekeler bulunduğu için, sizi rahatsız eden gizli numaranın hangi gün ve saatte aradığını bir kenara not etmeniz gerekebilir. Bu sayede doğru numaraya ulaştığınız kolaylıkla ayırt edebilirsiniz.

Başka Bir Yöntem Var mı?

Vodafone arayan gizli numarayı öğrenebilmeniz için herhangi bir servis hizmeti sunmuyor. BU şebekede böyle bir sorun yaşadığınızda, diğer tüm şebekelerde de başvurabileceğiniz yöntem, doğrudan suç duyurusunda bulunarak, numarayı savcılığın istemesini sağlamak. Savcılığa yapacağınız suç duyurusu, sizi arayan gizli numaranın hangisi olduğunu anlamanız en kesin yoludur.

Bunların dışında bazı 3. Nesil olarak adlandırılan uygulamalar, App Store veya Android Markette kullanıcıların hizmetine sunuluyor. Ancak bu uygulamalar resmi olmadığı gibi, tüm kayıtları, rehberlerde kayıtlı olan numaralardan oluşuyor. Bu kapsamda yaptıkları sorgulamaların sonuçlarını kullanıcılara sunabiliyor. Veri tabanının böyle dar kapsamda olması, istediğiniz sonuca her zaman ulaşamayacağınız anlamına geliyor.

Bizim önerimiz, gizli numaralar tarafından rahatsız edilmemek için, şebekenizin sunduğu servis hizmetlerinden yararlanarak, size gelen aramaların gizli numaralardan olması halinde engellenmesi talebinde bulunmanızdır. Her şebeke için kısa mesaj yoluyla, internet sitesi üzerindeki hesabınızın ayarlar bölümünden, mobil hizmet servislerinde ki hesabınız aracılığıyla, müşteri hizmetlerine başvurarak veya satış bürolarına başvurarak, bu hizmeti aktif edebilmeniz mümkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu