Genel

Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Günümüzde evlenmek geçmişe oranla çok zor, bu zor şartlar giderek ağırlaşıyor ve evlenmek isteyen çiftlerde zor durumda kalıyor. Devlet bu soruna bir el attı ve ihtiyaç sahibi olan evlenecek kişilere devlet destekli evlilik kredisi vermek için bir yasa çıkardı. Bu yasa ile evlenmek isteyen ancak maddi durumu belli bir seviyenin altında olan kişilere evlilik öncesi kredi verecek. Bu kredi ile insanlar evlenmeye teşvik edilecek sosyal hayatın çok daha iyi durumda olması ve iyileştirilmesi için atılan bu adım ile bakanlıklar gerekli incelemelerin ardından evlenecek çiftlere gerekli kredi desteği sağlanacak.

Bu yasa Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından devlet destekli şekilde çıkarılmıştır. Yine incelemeyi de bu Bakanlık yapmakta ve uygun gördüğü kişilere evlilik kredisi vermektedir.  Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı bu krediyi vermek için belli şartlar koyar ve buna uygun olan kişilere krediyi verir. Sizlere bu krediyi kimler alabilir ve nasıl başvuru yapılır bunu anlatalım.  Evlenecek çiftlerin yaş aralığı evlilik kredisi için birinci koşul olarak sayılır. Evlenecek çiftler 18-24 yaş arası eşiğinde olmalıdır. Erkek ya da bayan 24 yaşından büyük ya da 18’den küçük ise hiçbir koşul olmaksızın kredi verilmemektedir. Devletin verdiği kredi olduğu için Türkiye Cumhuriyeti olma zorunluluğu vardır. Yabancılara kredi verilmemektedir. Türk bir erkek ya da bayan yabancı biriyle evlenmek istese de devlet kredisi verilmemektedir. Ağır suçlardan ceza almamış olması gerekiyor hüküm giymemiş olması bir diğer kuraldır. Devlet bu yasayı çıkarırken maddi durumu iyi olmayan kişileri baz alarak çıkarma ihtiyacı duymuştur. Evlenecek çiftlerin maddi durumlarının iyi olmaması gerekiyor. Yani her evlenen istediği gibi başvurup bu krediden yararlanamaz. Birincil hedef maddi durumu yetersiz olan evlenmek isteyen çiftleredir. Evlenirken kolaylık sağlamak ve borçlarını biraz olsun hafifletip ilerleyen dönemde ödemelerini sağlamaktır.

Az önce belirtmiş olduğum şartlara uyan kişiler Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çıkarılan evlilik kredisi için başvurup bu parayı alabilirler. Devletin vermiş olduğu kredi miktarı ne kadar? Pek çok kişi bunu merak ediyor. 2015 yılı için 10.000 TL devlet destekli kredi verilmektedir. 2015 yılının son dönemindeyiz ve bu miktar 2016 yılı itibari ile değişebilir. O yüzden verilen kredi miktarında biraz olsun artış sağlanabilir. Kredi aldınız ve evlendiniz sonrasında geri ödeme ne zaman? Geri ödeme miktarı nasıl taksitlendirilir? Faizi var mıdır, aslında her çiftin aklına gelen ilk sorular bunlar bu sorulara da yanıtlar verelim. Devlet size krediyi verdikten sonra 4 yıl müsaade verir. Geri ödeme süresi 4 yıl ertelenebilir. Ancak bazı kurallar da vardır. Kredi ile evlenip evlendikleri yıl çocuğu olan çiftlere devlet ek 1 yıl süre tanımaktadır. Bu kural sadece evlenilen yıl çocuğu olan çiftler için geçerlidir. Evlilik kredisi ödemesi 24 ay taksitle ödenir ve faizi yoktur. 24 eşit taksit ile bankaya ödeme yapılır.

Devlet evlenecek çiftlere destek olmak amaçlı çıkardığı bu krediyi alabilmeleri için üniversite mezunu olan kişiler için 26 yaşına kadar çıkarmıştır. Yine devlet yurtlarında kalmış veya yetim kalmış kişilerinde geri ödemeleri artı 2 yıl olarak ödenebilir. Devlet 4 yıllık süreçte ödeme talep ederken yetim ve yurtta kalanlar için 2 yıl daha müsaade göstermektedir. Devlet sadece evlilik için değil evlenecek genç kızlara çeyiz desteği de vermektedir. Bunda da 27 yaş sınırı vardır ve genç kızlara 5000 TL çeyiz parası verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu